יום שלישי, 12 לדצמבר, 2017

 • ללמוד אצל המורים הטובים והמנוסים ביותר! סגל המורים המצוין שלנו בעל ניסיון של שנים בהוראת פסיכומטרי, ויעשו הכל בכדי שתצליח
 • שיטות לימוד ייחודיות התכנית מבוססת על לימוד איטי והדרגתי שיביא אותך להבנה יסודית ומעמיקה של החומר, סימולציות רבות ומרתון אינטנסיבי.
 • יחס אישי מותאם ברמה הגבוהה ביותר אנו מאמינים ביחס אישי לכל תלמיד לכן המורים שלנו עומדים לרשותך גם מחוץ לשעות הקורס, בכל נושא.
*אנא מלא\י שם תקין *אנא מלא\י גם שם משפחה *אנא מלא\י קידומת *אנא מלא\י טלפון תקין *אנא מלא\י אימייל תקין
שלח
מאשר קבלת תכנים שיווקיים למייל

שאלות נפוצות

פסיכומטרי - שאלות על הציון ומשמעותו

 • מה משקף הציון?
  ציוני הפסיכומטרי ותעודת הבגרות נועדו לנבא הצלחה עתידית בשנת הלימודים הראשונה באקדמיה כמפתח קבלה למוסדות הלימוד האוניברסיטאיים.
 • כיצד מחושב הציון הפסיכומטרי?
  המרכז הארצי לבחינות והערכה מחשב את הציון הפסיכומטרי על ידי איסוף מספר התשובות הנכונות בפרקים השונים והתאמתם לסולם ציונים אחיד למועדי הבחינה השונים, תוך כדי הסתמכות על מדדים סטטיסטיים שונים ומורכבים. הסבר נוסף ניתן למצוא באתר של המרכז הארצי. הפרקים בחשיבה כמותית מהווים 40% מהציון וכך גם הפרקים בחשיבה מילולית בעוד שהפרקים באנגלית מהווים 20% מהציון בלבד.
 • למשך כמה זמן תקף ציון הפסיכומטרי במוסדות להשכלה גבוהה?
  תוקף ציון הפסיכומטרי משתנה בין המוסדות האקדמיים, אך בבסיסו הציון תקף למשך 7 שנים לפחות. להלן פירוט תוקף ציון הפסיכומטרי במוסדות הלימוד השונים: * 7 שנים – הטכניון, המכון הטכנולוגי חולון, סמינר הקיבוצים, מכללת שערי משפט, הקמפוס האקדמי אחווה, המרכז האונ' אריאל בשומרון (בחלק מהפקולטות אף מקבלים ציון ישן יותר). * 8 שנים – המכללה האקדמית עמק יזרעאל. * 10 שנים – אונ' ת"א, אונ' י-ם, אונ' בן-גוריון, אונ' חיפה, המכללה האקדמית ת"א-יפו, המכללה למנהל, המרכז הבינתחומי הרצליה, הקריה האקדמית קרית-אונו, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית תל-חי, שנקר, מכללת ספיר. * ללא הגבלת זמן – אונ' בר אילן.
 • מתי מתפרסמים ציוני הבחינה והיכן ניתן לראותם?
  המרכז הארצי מתחייב לפרסם את ציוני הבחינה בתוך 45 יום מיום הבחינה, אך בדרך כלל הציונים נמסרים כחודש לאחר הבחינה. את הציון תוכלו לראות באתר המרכז הארצי וכדי לצפות בציון יש להקליד את מספר תעודת הזהות שלכם ואת מספר האסמכתא האישי שאותו תקבלו בסיום הבחינה. בנוסף, כשבוע לאחר פרסום הציונים באתר, כל נבחן יקבל בדואר מכתב רשמי עם הציון.
 • כיצד מועבר ציון הפסיכומטרי לאוניברסיטאות?
  עליכם לסמן בטופס ההרשמה לבחינה את מוסדות הלימוד שאליהם אתם מעוניינים להתקבל. מוסדות הלימוד שסימנתם, יקבלו גישה למחשבי המרכז הארצי ויוכלו לצפות בציון באמצעות הקלדת מספר תעודת הזהות שלכם.
 • האם ניתן לערער על הציון בבחינה הפסיכומטרית?
  כן. ניתן לערער על תוצאות הבחינה. אם לדעתכם נפלה שגיאה בבדיקת גיליון התשובות שלכם, תוכלו לבקש לבדוק ידנית את גיליון התשובות. הבקשה כרוכה בתשלום המוחזר אם הערעור יימצא מוצדק.
 • אם המועמד נבחן יותר מפעם אחת, באיזה ציון ישתמשו האוניברסיטאות?
  המוסדות האקדמיים נוהגים להשתמש בציון הפסיכומטרי הגבוה ביותר שמצוי בתוקף.
 • מהם אחוזי ההצלחה של תלמידי יואל גבע?
  ממוצע הציונים בקרב תלמידי יואל גבע נע סביב 630 לערך. ממוצע זה גבוה בכ-100 נקודות מהממוצע הארצי (על פי פרסומי המרכז הארצי). כ-15% מתלמידי יואל גבע מקבלים 700 ומעלה בבחינה הפסיכומטרית. אחוז זה גבוה פי 3 מאחוז מקבלי ציון זה בקרב כלל הנבחנים.
 • האם יש יחס ישר בין כמות התרגול להצלחה במבחן הפסיכומטרי?
  תרגול שאלות לבחינה הפסיכומטרית אכן ישפר את המיומנות ואת היכולת להתמודד עם הבחינה הפסיכומטרית. הכנה טובה למבחן תכלול שאלות מגוונות ושונות זו מזו. יש להימנע מתרגול שאלות זהות מכיוון שתרגול חוזר עלול לגרום לתלמיד להתקבע בחשיבה שבלונית, לחפש אחר תבניות או לנסות להשוות כל שאלה לשאלה אחרת שכבר ראה. המרכז הארצי אינו נוטה לחזור על עצמו וכותב שאלות חדשות בכל בחינה מחדש. תלמיד שמחפש תבניות לא יידע להתמודד עם שאלות חדשות במבחן ויהיו רבות כאלו. בהכנה לבחינה הפסיכומטרית לא רק כמות השאלות שתתרגלו היא הקובעת, אלא בעיקר איכותן ורב-גווניותן. תרגול שאלות "טובות" ורבות אינו מספיק – יש ללמוד מהי הגישה הנכונה לשאלה בבחינה ומהם הדגשים בכל תחום ותת-תחום.
 • האם עלולים לזמן אותי לבחינה חוזרת במידה ששיפרתי את הציון בפסיכומטרי?
  המרכז הארצי רשאי לזמן כל נבחן לבחינה חוזרת. הוא עושה זאת כאשר עולה חשד שהנבחן רימה בבחינה. כך שגם תלמיד ששיפר את הציון במידה משמעותית עלול להגיע לבחינה חוזרת. שימו לב: לא כל תלמיד ששיפר את ציונו משמעותית יגיע לבחינה חוזרת. תלמידים רבים שיפרו ביותר מ-120 נקודות את ציונם ולא זומנו לבחינה חוזרת. אם נקראתם לבחינה חוזרת – אין מקום לדאגה. המרכז הארצי רוצה לבדוק שאתם מסוגלים לשחזר את הרמה שאליה הגעתם והציון הסופי הוא הציון שמגיע לכם על פי המבחן הפסיכומטרי ולא על פי הבחינה החוזרת.
 • מה הסיכויים שלי לשפר את הציון בבחינה הפסיכומטרית אם אשתתף בקורס?
  לפי נתוני המרכז הארצי לבחינות וההערכה, השיפור הממוצע של נבחן שעבר קורס פסיכומטרי בין בחינה לבחינה הוא 40 נקודות. כלומר אותו נבחן יכול לשפר את הציון הפסיכומטרי שלו בעשרות נקודות ניסיוננו הראה כי ישנם תלמידים ששיפרו את ציונם אף ביותר מ-250 נקודות. שיפור הציון תלוי בגורמים רבים: האם התלמיד התכונן למבחן הראשון? מהם הכלים שבהם השתמש כדי להתכונן למבחן הראשון? האם למד בצורה נכונה? מה הייתה רמת הריכוז שלו במבחן? ועוד.
 • האם יש דרך לנבא ציון פסיכומטרי לפי בחינת הכניסה לקורס?
  באופן חד-משמעי – לא! יכולת החיזוי של מבחן כניסה לקורס פסיכומטרי מוגבלת ביותר: * רבים מהנבחנים במבחן כניסה לקורס פסיכומטרי אינם זוכרים את החומר הבסיס במתמטיקה ושכחו חלקים גדולים מהידע הנדרש באנגלית. * תלמידים שטרם נבחנו במבחן פסיכומטרי מבזבזים זמן רב בקריאת ההסברים ולכן אינם מספיקים לסיים את המבחן. * ישנם תלמידים שהמפגש עם מבחן פסיכומטרי לאחר תקופה ארוכה של ניתוק ממסגרת לימוד, מלחיץ אותם ופוגע בהישגיהם. ניסיוננו העשיר ביואל גבע לימד אותנו כי הקשר בין מבחן הכניסה לבין ציון פסיכומטרי הוא רופף מאוד ורק מהווה קריטריון הערכה בסיסי לנקודת המוצא של התלמיד.

פסיכומטרי - שאלות כלליות

 • מה משמעות שמה של הבחינה ה"פסיכומטרית"?
  מקור המילה פסיכומטרי הוא בחיבור בין שתי מילים ביווניות: "פסיכו" שפירושה "נפש" ו"מטר" שהינה יחידת מדידה. מכאן שמטרת הבחינה היא למדוד את כישוריו המנטליים של הנבחן (כישורי החשיבה), כדי לסייע בניבוי יכולתו להצליח בלימודים גבוהים.
 • האם הבחינה הפסיכומטרית מודדת אינטיליגנציה?
  לא! הבחינה הפסיכומטרית משמשת ככלי לחיזוי סיכויי ההצלחה של הנבדק בלימודים אקדמאיים. ההצלחה בבחינה הפסיכומטרית דורשת מכלול של תכונות שאינן מעידות בהכרח על אינטליגנציה, כמו: יכולת ניתוח של מידע מילולי וגרפי, חשיבה ביקורתית, יכולת ריכוז, הכרות עם השפה האנגלית, שקדנות ועוד.
 • מהו פרק הזמן המינימאלי הנדרש בין שתי בחינות של אותו הנבחן?
  כל נבחן נדרש למרווח זמן מינימאלי של ארבעה חודשים בין בחינה פסיכומטרית אחת לשנייה. כלומר, לא ניתן לגשת לבחינה בשני מועדים סמוכים, אך זו למעשה המגבלה היחידה.
 • מה מייחד את בחינת הפסיכומטרי מבחינות אחרות?
  הבחינה הפסיכומטרית היא בסך הכול עוד בחינה, כמו כל בחינה אחרת. עם זאת, הצלחה בבחינה הפסיכומטרית יכולה להקל משמעותית על הקבלה למסלול לימודים מבוקש ולכן אנשים רבים בוחרים לעשות כל שביכולתם כדי להצליח בה. אנחנו, ביואל גבע, מאמינים שחשוב וכדאי להשקיע בהכנה לבחינה הפסיכומטרית, אבל חשוב לא פחות לזכור שהבחינה היא בסך הכול אמצעי ולא מטרה.
 • האם ניתן לרכוש את הספרים של יואל גבע למטרת לימוד עצמי לפסיכומטרי?
  לא. איננו מוכרים את ספרי הלימוד לפסיכומטרי משום שבפני עצמם - הם אינם מספיקים כהכנה לבחינה. ספרי הלימוד מכילים בעיקר שאלות ופתרונות. את "התורה" הפסיכומטרית (איך לגשת לכל שאלה ושאלה) לא ניתן להעביר בצורה כתובה, והיא עוברת על ידי המורה בכיתה.
 • מהו הפיקדון וכיצד הוא עוזר בתשלום על קורס פסיכומטרי?
  כשלושה שבועות לאחר השחרור/סיום השירות הסדיר, מפקיד משרד הביטחון סכום כסף בחשבון בנק (שאינו קשור לחשבונכם) הנקרא פיקדון אישי. גובה הסכום תלוי במועד גיוסכם ומחושב לפי מספר חודשי הזכאות שהצטברו לכם. כסף זה יכול לשמש אתכם במהלך חמש שנים ממועד השחרור לחמש מטרות שונות: לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק וכיסוי הוצאות נישואין. לאחר חמש שנים מיום השחרור מועברים כספי הפיקדון שלא נוצלו עדיין, לחשבון העו"ש שלכם. תוכלו למשוך את כספי הפיקדון מכל בנק ומכל סניף, כשלאחר המשיכה הראשונית חייבות גם יתר המשיכות להתבצע מאותו סניף בנק בלבד. כדי למשוך כסף ללימודים ברשת בתי הספר של יואל גבע, עליכם לפנות לבנק שלכם עם שלושה טפסים שנספק לכם: אישור לימודים בבית הספר, אישור מוסד לימודים מוכר ושובר תשלום. בבנק תקבלו שיק לפקודת בית הספר לבגרות של יואל גבע בע"מ ואיתו תחזרו אל אחד מסניפינו להסדרת התשלום. את הטפסים ניתן לקבל לאחר ההרשמה לקורס, בכל אחד מסניפי יואל גבע או בדואר. לא ניתן להעביר טפסים אלו בפקס, שכן הבנק דורש טפסים מקוריים.
 • מהו הפיקדון הצבאי וכיצד ניתן לנצלו?
  כשלושה שבועות לאחר השחרור/סיום השירות הסדיר, מפקיד משרד הביטחון סכום כסף בחשבון בנק (שאינו קשור לחשבונכם) הנקרא פיקדון אישי. גובה הסכום תלוי במועד גיוסכם ומחושב לפי מספר חודשי הזכאות שהצטברו לכם. כסף זה יכול לשמש אתכם במהלך חמש שנים ממועד השחרור לחמש מטרות שונות: לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק וכיסוי הוצאות נישואין. לאחר חמש שנים מיום השחרור מועברים כספי הפיקדון שלא נוצלו עדיין, לחשבון העו"ש שלכם. לרשותכם 7 שנים בלבד למימוש הפיקדון. בתום תקופה זו מבוטלת הזכאות ונמחקת יתרת הפיקדון שלכם. תוכלו למשוך את כספי הפיקדון מכל בנק ומכל סניף, כשלאחר המשיכה הראשונית חייבות גם יתר המשיכות להתבצע מאותו סניף בנק בלבד. כדי לשלם באמצעות הפיקדון ברשת בתי הספר של יואל גבע, עליכם לפנות לבנק שלכם עם שלושה טפסים שנספק לכם: אישור לימודים בבית הספר, אישור מוסד לימודים מוכר ושובר תשלום. בבנק תקבלו שיק לפקודת בית הספר לבגרות של יואל גבע בע"מ ואיתו תחזרו אל אחד מסניפינו להסדרת התשלום. את הטפסים ניתן לקבל לאחר ההרשמה לקורס, בכל אחד מסניפי יואל גבע או בדואר. לא ניתן להעביר טפסים אלו בפקס, שכן הבנק דורש טפסים מקוריים.
 • האם כל הנבחנים באותו המועד מקבלים את אותו נוסח של בחינה?
  בדרך כלל פרקי האמת של הנבחנים באותו המועד ובאותה השעה הם זהים. פרקי הפיילוט, לעומת זאת, שונים ומגוונים. במועדים בהם מתקיימות מספר בחינות (בוקר וצהריים או יום אחרי יום) כל בחינה היא שונה ולכן, אין טעם לחקור את הנבחנים האחרים במועד שלך אודות הבחינה שלהם.
 • האם השאלות בבחינה חוזרות על עצמן?
  כל שאלה שמופיעה בפרקי האמת בבחינה, הופיעה בעבר בפרקי הפיילוט ולמעשה - לאחר שהופיעה בפרקי האמת סיימה את תפקידה ולא תחזור לעולם. פרקי האמת מבוססים על שאלות שהופיעו בפיילוט בטווח זמן של מספר שנים אחורה ולפיכך - אין טעם בתרגול "שאלות חמות" מהמועד האחרון אלא רק בתרגול עקרונות החשיבה שהופיעו בבחינות לאורך השנים.
 • במידה שלא אספיק לענות על כל השאלות, האם כדאי לנחש את התשובות?
  בהחלט כן. אופן מתן הציון בבחינה הוא כזה שלא מורידים ניקוד על תשובות לא נכונות (כמות התשובות הנכונות היא הקובעת את הציון). לכן, עדיף לנחש מאשר להשאיר תשובה ריקה.
 • מה עלי להביא לבחינה?
  הנבחנים נדרשים להגיע לבחינה עם תעודת זהות (או כל תעודה רשמית אחרת של מדינת ישראל הנושאת תמונה, למשל: דרכון או רישיון נהיגה), עפרון מסוג HB2 ומחק. מומלץ "להצטייד" גם במחדד, שתייה, כריך, שעון עצר (סטופר) או שעון דיגיטלי רגיל ונייר טישיו. כמו כן, כדאי להגיע עם מכתב הזימון לבחינה אותו תקבלו בדואר (או שתדפיסו אותו מאתר המרכז הארצי). במכתב הזימון כתובים פרטים שימושיים והוא יסייע לכם למצוא את כיתת הבחינה שלכם.
 • כיצד נרשמים לבחינה הפסיכומטרית?
  ההרשמה נעשית דרך אתר המרכז הארצי. מי שאינו מעוניין להשאיר את פרטי כרטיס האשראי שלו ברשת או מי שאין לו כרטיס אשראי, יכול לרכוש באחת מחנויות הספרים את "ערכת ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית" ולשלם דרך סניף הדואר.